საქართველოში განახლებადი ენერგიების პოტენციალის ათვისებისა და ელექტროსადგურების პროექტების განვითარების მიზნით, შპს LTG Holding-მა მიმდინარე წელს დაიწყო მზის სამი ელექტროსადგურის პროექტის განვითარება, სამომავლოდ მათი მშენებლობისა და ოპერირების მიზნით. აღნიშნულთან დაკავშირებით, კომპანიამ მიმართა განაცხადით საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, პროექტების შემდგომში შეუფერხებლად განვითარების მიზნით, CFD ტარიფის (განახლებადი ენერგიების მხარდაჭერის მექანიზმი) მიღებაზე.
მზის ელექტროსადგურები განლაგებული იქნება ორ რეგიონში, შიდა და ქვემო ქართლი, სადაც მზის დასხივების მაჩვენებლები ერთ-ერთი საუკეთესოა ქვეყნის მასშტაბით.
კვერნაკისა და ფლავის მზის ელექტროსადგურები შიდა ქართლში მდებარეობს. ორივე პროექტის ჯამური დადგმული სიმძლავრე (DC) 14 მეგავატს შეადგენს, ხოლო საშუალო წლიური გამომუშავება 20,43 მილიონ კილოვატ საათს.
იმერას მზის ელექტროსადგურის, რომელიც მდებარეობს ქვემო ქართლში, დადგმული სიმძლავრე (DC) 12 მეგავატს შეადგენს და მისი საშუალო წლიური გამომუშავება 15,22 მილიონი კილოვატ საათია.
სამივე პროექტს მიღებული აქვს გამანაწილებელ ქსელზე მიერთების ტექნიკური პირობა და ამ ეტაპზე მიმდინარეობს ტექნიკურ-ეკონომიკური შესწავლები.
მშენებლობის აქტიური ფაზა მიმდინარე წლის შემოდგომას არის დაგეგმილი.
შპს LTG Holding-ი მხარს უჭერს საქართველოში ენერგეტიკის სექტორის მდგრად განვითარებას და განაგრძობს აქტიურად სხვადასხვა მიმართულების ენერგეტიკული პროექტების განვითარებას როგორც დამოუკიდებლად, ასევე საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად.

LTG Holding начинает разработку проектов солнечных электростанций
Для использования потенциала возобновляемых источников энергии в Грузии и разработки проектов электростанций компания LTG Holding LLC в этом году начала разработку трех проектов солнечных электростанций с целью их будущего строительства и эксплуатации. В связи с этим компания обратилась в Министерство экономики и устойчивого развития Грузии для получения тарифа CFD (механизм поддержки возобновляемой энергетики) с целью обеспечения бесперебойной реализации проектов.
Солнечные электростанции будут расположены в двух регионах — Шида и Квемо-Картли, где показатели солнечной радиации являются одними из лучших в стране.
Солнечные электростанции «Квернаки» и «Плави» расположены в Шида Картли. Общая установленная мощность (УМ) обоих проектов составляет 14 МВт, а среднегодовая выработка — 20,43 млн киловатт-часов.
Солнечная электростанция «Имера», расположенная в Квемо-Картли, имеет установленную мощность (ПТ) 12 мегаватт и среднегодовую выработку 15,22 млн киловатт-часов.
По всем трем проектам получены технические условия на подключение к распределительной сети, в настоящее время ведутся технико-экономические обоснования.
Активная фаза строительства запланирована на осень этого года.
LTG Holding LLC поддерживает устойчивое развитие энергетического сектора Грузии и продолжает активно развивать энергетические проекты в различных направлениях как самостоятельно, так и совместно с международными партнерами.