ევროპის საინვესტიციო ბანკმა (EIB) და Matrix Renewables-მა ხელი მოაწერეს 50 მილიონი ევროს “მწვანე სესხს”, რათა მხარი დაუჭირონ ხუთი მზის ფოტოელექტრული ელექტროსადგურის პროექტირებას, მშენებლობას და ექსპლუატაციას, რომელთა დადგმული სიმძლავრეა 240 მეგავატი იქნება. ელექტროსადგურები განლაგდება ესპანეთში, კასტილა ლეონისა და ექსტრემადურის რეგიონებში.
Matrix Renewables არის გლობალური განახლებადი ენერგიის პლატფორმა, რომელსაც მხარს უჭერს TPG Rise.
საფინანსო ოპერაცია ხელს უწყობს EIB-ის, როგორც ევროკავშირის კლიმატის ბანკის პოზიციის კონსოლიდაციას, რომელიც მიზნად ისახავს 2030 წლამდე 1 ტრილიონი ევროს მწვანე ინვესტიციების მხარდაჭერის მიზნის მიღწევას და ყოველწლიური დაფინანსების მინიმუმ ნახევარს დახარჯავს კლიმატის ქმედებებსა და მდგრადობას.
„ამ ოპერაციით, EIB აგრძელებს ესპანეთში ენერგეტიკული ტრანზიციის დაჩქარებას განახლებადი ენერგიის გამომუშავების შესაძლებლობების გაზრდით“, – თქვა EIB-ის კაპიტალის, ზრდის კაპიტალისა და პროექტის ფინანსების დირექტორმა ალესანდრო იზომ. „პროექტი ასევე არის EIB-ის წვლილი ევროპის უფრო მდგრადი და დამოუკიდებელი ენერგეტიკული მოდელისთვის.
ახალი ფოტოელექტრული სადგურები განლაგებულია თანმიმდევრულ რეგიონებში, სადაც ერთ სულ მოსახლეზე შემოსავალი დაბალია ევროკავშირის საშუალო მაჩვენებელზე. მოსალოდნელია, რომ ახალი ქარხნები სრულად ამოქმედდება 2025 წლის ბოლომდე.
პროექტი მხარს უჭერს ევროპის მწვანე შეთანხმების დეკარბონიზაციის მიზნებს და ასევე არის EIB-ის სამოქმედო გეგმის ნაწილი “REPowerEU”-ს მხარდასაჭერად, ევროკავშირის გეგმა, რომელიც შექმნილია წიაღისეული საწვავის იმპორტზე დამოკიდებულების დასასრულებლად ენერგოეფექტურობის გაზრდით და განახლებადი ენერგიისგან წარმოების გაზრდით.
Matrix Renewables-ის ფინანსურმა ფინანსურმა დირექტორმა, ნიკოლას ნავასმა თქვა: „ჩვენ აღფრთოვანებული ვართ EIB-თან პარტნიორობით ამ მნიშვნელოვან პროექტში, რომელიც არა მხოლოდ წინ უსწრებს ჩვენს მისიას მდგრადი ენერგეტიკის განვითარების შესახებ, არამედ ხელს უწყობს ესპანეთის და ევროპის უფრო ფართო ენერგეტიკულ გარდამავალ მიზნებს. ეს პროექტი ხაზს უსვამს Matrix-ის ერთგულებას ინოვაციებისა და მდგრადობისადმი. ამ ახალი მზის სადგურების განვითარება სუფთა ენერგიას მიაწვდის ათასობით სახლსა და ბიზნესს, რაც უზრუნველყოს მწვანე მომავალს”.
2023 წელს EIB ჯგუფმა უზრუნველყო 21 მილიარდ ევროზე მეტი დაფინანსება ევროპის ენერგეტიკული უსაფრთხოებისთვის. იმავე წელს მან გამოყო 4,5 მილიარდი ევრო ამ მიზნისთვის ესპანეთში, დააფინანსა პროექტები ისეთ სფეროებში, როგორიცაა განახლებადი ენერგია, ენერგოეფექტურობა, ელექტრო ქსელები და შენახვის სისტემები.
ეს ინვესტიციები ეხმარება ევროპას დააჩქაროს მდგრად ენერგიაზე გადასვლა და შეამციროს მისი დამოკიდებულება წიაღისეული საწვავის იმპორტზე.

Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) и Matrix Renewables подписали «зеленый кредит» на сумму 50 миллионов евро для поддержки проектирования, строительства и эксплуатации пяти солнечных фотоэлектрических электростанций установленной мощностью 240 мегаватт. Электростанции будут расположены в Испании, в регионах Кастилия и Леон и Эстремадура.
Matrix Renewables — это глобальная платформа возобновляемой энергии, поддерживаемая TPG Rise.
Операция по финансированию способствует укреплению позиций ЕИБ как климатического банка ЕС, стремящегося к достижению цели по поддержке зеленых инвестиций в размере 1 триллиона евро к 2030 году и направлению не менее половины своего годового финансирования на борьбу с изменением климата и обеспечение устойчивого развития.
«Благодаря этой операции ЕИБ продолжает ускорять энергетический переход в Испании за счет увеличения мощностей по производству возобновляемой энергии», — заявил Алессандро Иззо, директор ЕИБ по акционерному капиталу, капиталу роста и проектному финансированию. «Этот проект также является вкладом ЕИБ в более устойчивую и независимую энергетическую модель для Европы.
Новые фотоэлектрические станции расположены в регионах, где доход на душу населения ниже среднего по ЕС. Ожидается, что новые заводы будут полностью введены в эксплуатацию к концу 2025 года.
Проект поддерживает цели декарбонизации Европейского зеленого соглашения, а также является частью плана действий ЕИБ по поддержке «REPowerEU» — плана Европейского союза, призванного положить конец зависимости от импорта ископаемого топлива за счет повышения энергоэффективности и увеличения производства энергии из возобновляемых источников.
Николас Навас, финансовый директор Matrix Renewables, сказал: «Мы рады сотрудничать с ЕИБ в этом важном проекте, который не только продвигает нашу миссию по развитию устойчивой энергетики, но и вносит вклад в более широкие цели энергетического перехода Испании и Европы. Этот проект подчеркивает приверженность Matrix инновациям и устойчивому развитию. Разработка этих новых солнечных электростанций обеспечит чистой энергией тысячи домов и предприятий, гарантируя зеленое будущее».
В 2023 году Группа ЕИБ выделила более 21 млрд евро на финансирование энергетической безопасности Европы. В том же году на эти цели в Испании было выделено 4,5 млрд евро, на финансирование проектов в таких областях, как возобновляемые источники энергии, энергоэффективность, электросети и системы хранения энергии.
Эти инвестиции помогают Европе ускорить переход к устойчивой энергетике и снизить зависимость от импорта ископаемого топлива.