ჰოლანდიური კომპანიები ვადენის ზღვის რეგიონში მოქცევის ენერგიის განსავითარებლად ინვესტიციებს ზრდიან
აქამდე ნიდერლანდებში მდგრადი ელექტროენერგიის გამომუშავება ძირითადად მზის პანელებით და ქარის ტურბინებით ხდებოდა.
ორმა ჰოლანდიურმა კომპანიამ მიიღო 2 მილიონ ევროზე მეტი თითო-თითო ვადენის ზღვის რეგიონში მოქცევის ენერგიის პროექტების განვითარებისთვის.
Equinox გამოიყენებს მიღებულ 2,4 მილიონ ევროს 2025 წლისთვის წინასწარი ტურბინის შესაქმნელად  და კიდევ უფრო გაზრდის თავის ძალისხმევას განახლებადი  ენერგიის მოპოვების კუთხით.
პიტერ დე ჰასმა, Equinox-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, თქვა: ”ეს არის მნიშვნელოვანი ნაბიჯი საზღვაო ენერგეტიკის სექტორის კომერციულ რეალობად ქცევისკენ”.
Equinox-მა პირობა დადო, რომ მოახდინს რევოლუციას ენერგეტიკის სექტორში თანმიმდევრული და საიმედო ენერგიის წყაროს მიწოდებით.
მეორე კომპანიას, Seaqurent-ს, გადაეცა 2,5 მილიონი ევრო, რათა კიდევ უფრო განავითაროს გენერატორები, რომლებიც განლაგებულია ზღვის ფსკერზე. ეს არის მრავალფრთიანი დიზაინი, რომელიც საშუალებას აძლევს სადგურს დაიჭიროს მეტი ენერგია, ვიდრე ჩვეულებრივი მოქცევის ტექნოლოგიები, რაც შესაძლებელს ხდის მის განლაგებას გლობალურად სხვადასხვა ადგილას. ის ამელანდის სამხრეთ-დასავლეთით ამოქმედდება.
ზღვაში დენი, ადიდებული დინების შედეგად, გარდაიქმნება ელექტროენერგიად. თუმცა, იმისთვის, რომ მოქცევის ენერგია მომგებიანი იყოს, მთელი პარკი უნდა აშენდეს ზღვის ფსკერზე, ისევე როგორც ოფშორული ქარის დროს.
ევროპული კომპანიები, მათ შორის Equinox და Seaqurrent, ამჟამად პასუხისმგებელნი არიან მსოფლიო ოკეანის ენერგეტიკული სიმძლავრის 70%-ზე.
ენერგეტიკული მეურნეობები, რომელთა აშენებას კომპანიები გეგმავენ, შეიძლება დაეხმაროს ევროკავშირის მიერ დასახული მიზნის მიღწევაში, რათა შეიქმნას ოკეანის ენერგეტიკული მეურნეობები, რომლებსაც შეუძლიათ 2027 წლისთვის 100 მეგავატის გამომუშავება, 2050 წლისთვის კი  40 გიგავატამდე ასვლაც კი შეიძლება.

Until now, sustainable electricity generation in the Netherlands has primarily relied on solar panels and wind turbines.
Two Dutch companies have each received over €2 million to develop tidal energy projects in the Wadden Sea region.
Equinox The company will use the €2.4 million received to build a prototype turbine by 2025 and to further advance its efforts in renewable energy.
Peter de Haas, CEO of Equinox, said: “This is an important step toward making the marine energy sector a commercial reality.”
Equinox has pledged to revolutionize the energy sector by delivering a consistent and reliable power source.
Another company, Seaqurent, has been awarded €2.5 million to further develop seabed-based generators. Its multi-wing design enables the station to capture more energy than conventional tidal technologies, allowing for deployment in various global locations. The project will be launched southwest of Ameland.
Tidal currents in the sea are converted into electricity. For tidal energy to be profitable, however, the entire array must be installed on the seabed, similar to offshore wind farms.
European companies, including Equinox and Seaqurrent, currently account for 70% of the world’s ocean energy capacity.
The energy farms that these companies plan to build could help meet the EU’s goal of developing ocean energy farms capable of producing 100 megawatts by 2027, with potential to expand to 40 gigawatts by 2050.