ჰოლანდიური კომპანიები ვადენის ზღვის რეგიონში მოქცევის ენერგიის განსავითარებლად ინვესტიციებს ზრდიან
აქამდე ნიდერლანდებში მდგრადი ელექტროენერგიის გამომუშავება ძირითადად მზის პანელებით და ქარის ტურბინებით ხდებოდა.
ორმა ჰოლანდიურმა კომპანიამ მიიღო 2 მილიონ ევროზე მეტი თითო-თითო ვადენის ზღვის რეგიონში მოქცევის ენერგიის პროექტების განვითარებისთვის.
Equinox გამოიყენებს მიღებულ 2,4 მილიონ ევროს 2025 წლისთვის წინასწარი ტურბინის შესაქმნელად  და კიდევ უფრო გაზრდის თავის ძალისხმევას განახლებადი  ენერგიის მოპოვების კუთხით.
პიტერ დე ჰასმა, Equinox-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, თქვა: ”ეს არის მნიშვნელოვანი ნაბიჯი საზღვაო ენერგეტიკის სექტორის კომერციულ რეალობად ქცევისკენ”.
Equinox-მა პირობა დადო, რომ მოახდინს რევოლუციას ენერგეტიკის სექტორში თანმიმდევრული და საიმედო ენერგიის წყაროს მიწოდებით.
მეორე კომპანიას, Seaqurent-ს, გადაეცა 2,5 მილიონი ევრო, რათა კიდევ უფრო განავითაროს გენერატორები, რომლებიც განლაგებულია ზღვის ფსკერზე. ეს არის მრავალფრთიანი დიზაინი, რომელიც საშუალებას აძლევს სადგურს დაიჭიროს მეტი ენერგია, ვიდრე ჩვეულებრივი მოქცევის ტექნოლოგიები, რაც შესაძლებელს ხდის მის განლაგებას გლობალურად სხვადასხვა ადგილას. ის ამელანდის სამხრეთ-დასავლეთით ამოქმედდება.
ზღვაში დენი, ადიდებული დინების შედეგად, გარდაიქმნება ელექტროენერგიად. თუმცა, იმისთვის, რომ მოქცევის ენერგია მომგებიანი იყოს, მთელი პარკი უნდა აშენდეს ზღვის ფსკერზე, ისევე როგორც ოფშორული ქარის დროს.
ევროპული კომპანიები, მათ შორის Equinox და Seaqurrent, ამჟამად პასუხისმგებელნი არიან მსოფლიო ოკეანის ენერგეტიკული სიმძლავრის 70%-ზე.
ენერგეტიკული მეურნეობები, რომელთა აშენებას კომპანიები გეგმავენ, შეიძლება დაეხმაროს ევროკავშირის მიერ დასახული მიზნის მიღწევაში, რათა შეიქმნას ოკეანის ენერგეტიკული მეურნეობები, რომლებსაც შეუძლიათ 2027 წლისთვის 100 მეგავატის გამომუშავება, 2050 წლისთვის კი  40 გიგავატამდე ასვლაც კი შეიძლება.

Голландские компании увеличивают инвестиции в развитие приливной энергетики в регионе Ваттового моря
До сих пор устойчивое производство электроэнергии в Нидерландах осуществлялось в основном с помощью солнечных панелей и ветряных турбин.
Две голландские компании получили более 2 миллионов евро каждая на разработку проектов в области приливной энергетики в регионе Ваттового моря.
Равноденствие Полученные 2,4 миллиона евро будут направлены на строительство предварительной турбины к 2025 году и дальнейшее расширение усилий по производству возобновляемой энергии.
Питер де Хаас, генеральный директор Equinox , сказал: «Это значительный шаг на пути к превращению сектора морской энергетики в коммерческую реальность».
Equinox обещала произвести революцию в энергетическом секторе, предоставив стабильный и надежный источник энергии.
Другая компания, Seaqurent , получила грант в размере 2,5 млн евро на дальнейшую разработку генераторов, размещаемых на морском дне. Многокрылая конструкция позволяет станции улавливать больше энергии, чем традиционные приливные технологии, что делает возможным ее размещение в различных точках мира. Его запуск будет произведен к юго-западу от Амеланда.
Течение в море в результате приливных течений преобразуется в электрическую энергию. Однако для того, чтобы приливная энергия была прибыльной, весь парк должен быть построен на дне моря, как и в случае с морской ветровой энергетикой.
Европейские компании, включая Equinox и Seaqurrent , в настоящее время отвечают за 70% мирового потенциала энергии океана.
Энергостанции, которые планируют построить компании, могут помочь достичь цели Европейского союза по созданию ферм по выработке энергии океана, способных вырабатывать 100 мегаватт к 2027 году и, возможно, даже 40 гигаватт к 2050 году.